Ikona zámek Členská sekce Napište mi Ikona e-mail

Penzijní připojištění vs. Doplňkové penzijní spoření: Které je lepší volbou pro vaši penzi?

Penzijní připojištění vs. Doplňkové penzijní spoření: Které je lepší volbou pro vaši penzi?

Je vám okolo 30 a nevíte, jestli si založit "penzijko", případně ho již máte založené a váháte, jestli ho zrušit? Pokud vám už starobní důchod klepe na dveře, rovněž zde najdete cenné informace. Tento článek je přesně pro vás.

Penzijní připojištění vs. Doplňkové penzijní spoření: Které je pro vás vhodnější?

Ať v tom nemáme guláš, je třeba zmínit, že stát podporuje dva na sebe navazující produkty – penzijní připojištění (dále jen PP), které se sjednávalo do konce roku 2012 a již ho sjednat nelze, a doplňkové penzijní spoření (dále jen DPS), které je dostupné od roku 2013. Oba produkty mají stejnou státní podporu, daňové úlevy a zaměstnavatel na ně může přispívat. Většina Čechů stále využívá PP i přes to, že průměrné zhodnocení za posledních 10 let se pohybuje mezi 0-2 % a neporáží inflaci. Tento typ musí garantovat nezáporné zhodnocení a nemůže investovat dynamičtěji. V DPS si již můžete zvolit investiční strategii a dosáhnout průměrného zhodnocení alespoň 5-7 % ročně. To je hlavní rozdíl mezi oběma produkty. Dále stojí za zmínku, že pouze PP umožňuje po 15 letech vybrat bez sankce polovinu celkové hodnoty - tuto možnost při převodu na DPS ztrácíte. Pokud již máte DPS, zkontrolujte si, jakou máte zvolenou strategii. Pokud máte 20 a více let do důchodu, zvažte dynamickou strategii. O PP již dále moc nebudeme hovořit, protože pokud nemáte do penze 5 let, obecně se doporučuje převod na novější typ DPS. Situaci konzultujte se svým finančním poradcem.

Zaměstnanecký příspěvek na PP/DPS: Proč byste ho neměli ignorovat?

Nabízí vám zaměstnavatel příspěvek na PP/DPS a váháte, jestli si ho založit? Rozhodně není nad čím váhat. Jak se říká, jsou to peníze zdarma – prostě jinou formou je nezískáte a do výplaty vám je nepřidává. Mám pro vás dobrou zprávu: smlouvu můžete přinejhorším ukončit již po 24 měsících a získat finance od zaměstnavatele. Výběr je však zatížen 15% daní z příspěvku zaměstnavatele a vaše finance obdržíte bez státní podpory.

Váš zaměstnavatel neposkytuje příspěvek na PP/DPS?

V takovém případě je založení produktu na zvážení. Pojďme si říct fakta. Produkt je regulován státem, který ho může upravovat dle politické situace. Od 90. let se jeho podmínky změnily již několikrát. Je zde tedy určité riziko. Aktuálně jsou finance při jednorázovém výběru zatíženy 15% daní, což může činit i přes 100 000 Kč, jak si ukážeme na příkladu níže. U podílových fondů toto omezení odpadá po 3 letech. Finance nemůžete vybrat dříve než v 60 letech, zatímco z podílových fondů můžete vybírat kdykoliv a jakoukoliv částku. I ta nejlepší dynamická strategie DPS dosahovala za posledních 10 let zhodnocení 6,52 %, což není špatné. Nicméně existuje řada fondů, které toto zhodnocení překonaly o více než 2 %.

Nezanedbatelné poplatky: Jak vás mohou ovlivnit při DPS?

Málokdo v DPS řeší poplatky, ale jsou důležité. Existují dva druhy poplatků. První je průběžný poplatek, který může činit maximálně 1 % ročně z objemu investovaného kapitálu při dynamické strategii. Tento poplatek není takový problém. Druhým důležitým poplatkem je poplatek výkonnostní a to ve výši 15 %, který se účtuje jako rozdíl původního a nového vrcholu portfolia (High water mark).

Fakta o PP/DPS, která byste měli znát před rozhodnutím:

 

Příkladné porovnání: Jak se liší výsledky investování v PP a DPS?

Příklad: Klient je ve věku 30 let a má 35 let do důchodu. Investuje 1 000 Kč do doplňkového penzijního spoření a získává 230 Kč ve formě státní podpory. Ve věku 65 let má na účtu 1 363 000 Kč při 5% zhodnocení. Při jednorázovém výběru a zdanění 15 % obdrží 1 236 449 Kč.

Ten samý klient investuje stejnou částku po stejnou dobu do fondu, kde mu stačí dosáhnout pouze o 1 % většího zhodnocení, aby dosáhl 1 373 603 Kč. Když ale nyní finance vybere jednorázově, nemusí platit žádné daně, a po celou dobu měl finance plně k dispozici bez žádných sankcí. Nemusel se bát, že se při změně vlády změní i podmínky zdanění, formy výplaty nebo výše státní podpory.

DPS jako součást dlouhodobého plánu na penzi: Kdy je vhodné ji zvolit?

Obecně si troufám tvrdit, že pokud máte nárok na příspěvek zaměstnavatele, je vhodné ho využít. Pokud odkládáte na penzi více než 10 000 Kč měsíčně, DPS může být jedním z produktů. Pokud začínáte s odkládáním na penzi, není DPS jako první forma nejatraktivnějším řešením.

Konzultace a alternativy: Jak získat odbornou radu pro vaši individuální situaci?

Stále nevíte, jak postupovat, nebo se chcete zeptat na konkrétní smlouvu nebo na alternativy? Neváhejte nám napsat. Rádi vám sdělíme, jaké možnosti máte a co je nejvhodnější ve vašem konkrétním případě.


Další články

zobrazit všechny články
Numismatika a sběratelství jako investice
28
Srp

Numismatika a sběratelství jako investice

Sběratelství jako investice? A je vůbec možné, aby se ze sběratelství stala dobrá investice? Každý z nás v životě pravděpodobně již něco sbíral – obzvlášť na našem území jsou v dětství a dospívání sbírky známek, mincí či hokejových kartiček poměrně časté. Sběratelství je hezký koníček. Propojuje zájem o určitou oblast s budováním vlastní osobní sbírky a jejím rozvíjením v čase. Některé oblasti sběratelství v sobě navíc nesou i investiční potenciál, a právě o jedné z těchto oblastí – numismatice, je tento článek.

Jak vybrat správné cestovní pojištění: Kompletní průvodce
14
Srp

Jak vybrat správné cestovní pojištění: Kompletní průvodce

Cestování je skvělým způsobem jak objevovat nové kultury a relaxovat. Ale i na dovolené se mohou vyskytnout nečekané problémy. Proto je důležité mít správné cestovní pojištění, které vám poskytne klid a ochranu během vašich cest. Tento článek se zaměřuje na klíčové aspekty výběru cestovního pojištění, které vám pomohou zajistit bezstarostnou dovolenou.

Co byste měli vědět o hypotékách v roce 2024: Aktuální informace o hypotečním trhu, úrokových sazbách a jak se připravit na koupi prvního domova
30
Čvc

Co byste měli vědět o hypotékách v roce 2024: Aktuální informace o hypotečním trhu, úrokových sazbách a jak se připravit na koupi prvního domova

Hypoteční trh se neustále vyvíjí a s ním i úrokové sazby, které jsou pro mnohé z nás klíčovým faktorem při rozhodování o koupi nemovitosti. V poslední době jsme svědky zajímavých změn, které mohou mít značný dopad na Vaše rozhodnutí a finanční plánování. Pojďme se ponořit do světa hypoték a prozkoumat, co nás čeká na trhu v nejbližší době a jak se nejlépe připravit na koupi svého prvního domova.

Napište mi